Sivillere cezasızlık HÖH için mi?

Güncel
Görünüm

Halk Özel Harekâtı (HÖH) adıyla bir dernek kuruldu. Başkanı Fatih Kaya. Kendisi devlet memuru. 'Bize ihtiyaç duyulduğunda her zaman hazırız' diyor. 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından kurulan, 22 ilde faaliyet yürüttüğü belirtilen bu dernek Osmanlı armasıyla biliniyor. Bir ay önce Ankara’nın göbeğinde binaya asılan ‘Halk Özel Hârekatı’ tabelasıyla dikkatleri çekti.

Son çıkarılan KHK’de ‘sivillere cezasızlık’ getirilmesiyle, dernek kamuoyunun ve meclisin gündemine geldi. CHP ve HDP meclis kürsüsünden dernek hakkında sorular sordu.

Kamu görevlisi olan dernek başkanı Fatih Kaya, basına 6 ay ücretsiz izne ayrılıp Suriye’ye gittiğini, burada savaşa katıldığını açıklamaktan çekinmiyor.

Fatih Kaya’nın yazılı basında çıkan röportajında “Cihad kolay kolay ilan edilmez. Devletimizin başı, başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan bizlere cihad ilan etti. Bizler bunun farkındayız Rabbime şükürler olsun. Şunu da o gafiller, o hainler şunu iyi bellesin; bize sadece sokaklara inin denildi, bizlere sokaklara inin de sokakları onlardan temizleyin denseydi biz şu an sizinle Afrika’da röportaj yapıyor olurduk. Bunun bilincine varmaları lazım. Bizler Elhamdülillah Osmanlı’nın torunlarıyız” ifadelerini kullanıyor.

HÖH adıyla şimdilik hazırlık aşamasında olduğu anlaşılan dernekle ilgili belirsizlikler kendini korurken, başında emekli bir generalin bulunduğu SADAT'ın Tokat ve Konya’da silahlı eğitim kampı olduğuileri sürüldü. Eski bir İçişleri Bakanı olarak duyumlarını ciddiye almak gerek.

İslami çevrelerde ve onların yayınlarında çok uzun yıllardan beri silahlanmaya dair ilanlar, haberler, kampanyalar yapılmaktadır. Bu kampanyalar şimdilik av malzemeleriyle sınırlı olsa da hatırı sayılır miktarda caydırıcılığı olabilecek av silahları serbestçe satın alınıp biriktirildiği açıktır.

15-16 Temmuz günlerinde Ankara emniyetinin halka silah dağıttığı, bu silahlar sonradan şahısların üzerinde yakalandığında anlaşıldı. Ortada ciddiye alınması gereken boyutlarda sivil silahlı güç birikmekte, AKP iktidarı kendisini hedef alan eylemler karşısında silah dağıtmaktan çekinmemekte, son KHK ile buna cezasızlık getirerek, malumu ilan etmektedir.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Facebook'ta İşçilerin Sesi