Asgari ücret, insanca yaşayacak tutarda olmalı!

Güncel
Görünüm

Aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanacak, 3-4 toplantı yapacak ve 2018 yılı için asgari ücreti belirleyecek.

Komisyonda hükümet, işveren ve Türk-İş’ten 3’er temsilci yer alacak. İşveren ve hükümet temsilcilerinin oy sayısı 6’ya çıkıyor, sendika temsili 3 ile sınırlı kalıyor. Hal böyle olunca, hükümet ve işverenler ne derse o oluyor. Bu nedenle asgari ücret işçilerin beklentilerinin hep altında açıklanıyor.

Komisyon, bir işçi için asgari ücreti belirliyor. Oysa her işçinin bakmakla yükümlü olduğu ailesi var. İşsizliğin hergün arttığı şartlarda, ailede bir çalışan ancak bulunuyor. Bir çalışanın asgari ücretiyle bütün aile nasıl geçinebilir? Sendikaların açıklamalarına göre, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 544, yoksulluk sınırı 5 bin 30 lira. Bin 400 lirayla insanca nasıl yaşanır?

Patronlar ve hükümet bunu düşünmüyor. Onlar daha az ücret daha uzun iş saatlerini dayatıyorlar. Mesaiye kalın maaşınız artsın diyorlar. Yani kendi ömrümüzden, hayatımızdan, zamanımızdan mesailere vererek ücretimizi artıra biliyoruz. Böyle bir düzen adaletli olabilir mi?

İstisnalar olmuyor değil. Seçimler yaklaşınca hükümet partisi oy almak üzere asgari ücreti beklentilerin üstüne çıkartabiliyor. Nitekim, geçen yıl asgari ücret yüzde 300 lira artışla bin 300 lira olmuştu. Bu yıl sadece 104 lira arttı. Asgari ücret bin 404 lira.

Demek ki, hükümet isterse asgari ücreti yüzde 30, yüzde 40 ve daha fazla artırabilir. Ancak bunu yapması için bir seçim dönemini beklememiz mi gerekiyor? Hükümete baskı yapabilirsek, işçilerin AKP’den desteğini çekeceği anlaşılırsa hükümet bu yıl için de artışı yüksek tutma ihtiyacını hissedecektir. Ona bunu hissettirecek olan işçilerden başkası olamaz.

2018 yılı için asgari ücret pek hayırlı görünmüyor. Nitekim, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısının açılış konuşmasını yapan Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu "Fedakarlık birbirinin hakkını hukukunu gözetmekle gerekir. Söz konusu asgari ücret olunca asla popülist bir tavır içerisinde olmadık, olmayacağız. İşçi ve işverenden fedakarlık bekliyoruz" dedi. Hadi işvereni anladık da işçi neden fedekarlık yapacak? Bin 400 liranın neresinden kesecek?

Her şeye zam geliyor. Elektrik zammı kapıda. Benzin fiyatlarının hızlı yükselişi, köyden şehire tüm mal ve hizmetlerin üretim ve satış maliyetlerini yükseltiyor. İşsizlik çift haneli rakamlarla anılıyor. Dolar almış başını giderken paranın satın alma gücü eridikçe eriyor, enflasyon yükseliyor. 2017 yılı başında dolar 3,5 liraydı ve asgari ücret 401 dolardı. Bugün dolar 4 lira ve 401 dolar için bin 604 lira gerekli. İşçinin aylık kaybı 200 liradır.

2018 yılı asgari ücret tutarının insanca yaşanacak ücret seviyesine çıkartılması için, enflasyon kayıpları giderilmeli, 2018 yılı tahminleri gözden geçirilerek 4 kişilik bir aile için hesaplanmalıdır.

Bu koşullar kendiliğinden sağlanamaz. İşçiler hükümete ve patronlara baskı yapacak yolları bulmak için seçimleri beklemeden işe el atması gerekir. Bunun yolu maden işçisi, cam işçisi, iki yıl önce Renault işçisi gibi birleşip mücadele etmekten başkası değildir. Onlar kazandı, hepimiz kazanabiliriz!

Gıda İşçilerinin Sesi Bülteni, Aralık 2017

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS