AKP korkuyor... Vicdan ve Adalet Nöbeti sürüyor...

Kürt Sorunu
Görünüm

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır’da başlattığı nöbet eylemi, İstanbul Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda sürüyor. 13 Ağustos Pazar günü yapılacak uğurlamanın ardından nöbet Van’a oradan da İzmir’e taşınacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 25 gün süren Ankara-İstanbul arası Adalet Yürüyüşü’nün ardından HDP ‘nöbet’ eylemi kararı aldı. Ancak CHP yürüyüşü bittiğinde Kılıçdaroğlu güvenlik güçlerine teşekkür etmişti.

HDP nöbet eylemi ise, tecrit altında gerçekleşiyor. Büyük sayıda poli. özel tim, zırhlı araçlar ve yüksek demir bariyerlerle nöbet yerlerinin etrafı çevriliyor, halktan tecrid ediliyor ve halkın gülük yaşamı bu güvenlik önlemleri sebebiyle adeta zorlaştırılarak halkın HDP’ye ve eyleme tepki göstermesi teşvik ediliyor. Yoğurtçu Parkı’na ziyaretçi girişine polis engel oluyor.  Kurumsal temsilciler genellikle içeri alınıyor ve onlar da yarım saat arayla ve 15 kişilik gruplar halinde kabul ediliyor. Üst aramasının ardından kişilerin GBT kontrolü yapılarak, yani gelen kişiler fişlenip kaydedilerek içeri alınıyor. İçeri alınanlar yüksek demir bariyerlerle çevrili uzun bir yolu yürüdükten sonra, parkın en çok güneş alan yerlerinden birinde devam eden nöbet eylemine ulaşıyor. Ziyaretçi sıklığı ve dayanışmanın sürmesi karşısında kuyruklar oluşuyor ve içeri girmek isteyenler uzun süre güneşin altında bariyerlerin önünde beklemek zorunda kılıyor. Çevrede oturan insanlar da çanta araması yapılarak sokağa alınıyor ve bu halkı rahatsız ediyor.

Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne CHP’den başlayarak bir dizi siyasi kurum, meslek odası, sendika temsilcisi destek ziyaretinde bulunuyor. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) de Cuma günü bir ziyaret gerçekleştirdi. HDP’li vekiller tarafından karşılanan HDK Eşsözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Onur Hamzaoğlu ile HDK bileşenleri nöbete dair açıklamada bulundular.

Türkiye’nin içerisinden geçtiği süreç açısından ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin çok önemli bir yer tuttuğunu dile getiren Koçyiğit, “AKP iktidarı Türkiye’yi derinleşen bir krizin içerisine sokuyor. Türkiye halkları koyu bir faşizmin içerisine itiliyor. Bu eylem vicdanlara çağrı yapan bir eylemdir. Bu direnişin yanında yer almak, faşizme, baskıya karşı durmak anlamına geliyor” dedi.

Koçyiğit, direnişi büyütme ve direnişin sesine ses katma çağrısı yaptı. HDK Eşsözcüsü Onur Hamzaoğlu ise, “Katliamlarla yaratılmak istenen korkunun direniş karşısında duramayacağını gördük. Türkiye halklarını kapsayan direnişler ve nöbet eylemleri geliştirilmeli” dedi.

HDK bileşeni olan gazetemizin adına da bir temsilci ziyarete katıldı ve destek çağrısı yaptı.

İşçilerin Sesi Gazetesi Sayı 65, Ağustos 2017

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Facebook'ta İşçilerin Sesi