CHP'nin Taşeron İşçilik Çalıştayı ve Düşündürdükleri

Emek
Görünüm

CHP Emek Büroları öncülüğünde, taşeron işçilik kurultayı düzenlendi.

Bu kurultaya CHP dışında,  ülkedeki en güçlü üç sendika konfederasyonu olan Türk-İş, Hak-İş, DİSK katıldı. Kurultayda taşeron işçiliğin ne kadar ilkel bir istihdam biçimi olduğundan dem vurularak,  çözüm önerisi olarak taşeron sisteminin kalması öne sürüldü.

CHP her seçim döneminde,;emekçi kitlelerden oy almak için taşeron sisteminin kaldırılması, sendikalaşmanın önündeki engellerin kalkması,  işçi sınıfının sosyal haklarının gelişmesi gibi vaatlerde bulunmaktadır. Adalet yürüyüşünden sonra; sokağa çıkan kitleleri evlerine gönderen,  seçim startını veren CHP, emekçi kitlelerden oy almaya yönelik seçim yatırımlarına başladı.

Neredeyse iktidarda olduğu tüm belediylerde taşeron işçi çalıştıran CHP,  bu duruma itiraz edip örgütlenme ve mücadele yoluna giren işçilere karşı her zaman klasik patron reflekslerini takınmaktadır.Ankara'dan İstanbul'a adalet için yürüyen CHP,  yürüyüş bitince ilk yaptığı icraat iktidarda olduğu olduğu Şişli belediyesine bağlı Kent-Yol işçilerini taşeron sistemine sokma "adaleti" oldu.

Buna karşı mücadeleye kalkan işçiler TOMA'lar ile karşılaştı. Taşeron sisteminin bu düzeyde  yaygınlaşmasının nedeni işçi sınıfının örgütsüzlüğüdür. Türkiye'de sendikal bürokrasi yıllarca taşeron işçiler arasında örgütlenmeye yüz çevirdi. Taşeron sisteminin  yaygınlaştırılma sürecine karşı pasif tutum sergiledi. Sendikal bürokrasi,  rahat toplu iş sözleşmesi yapıp aidat toplayacağı iş yerlerinde kendilerini var etmeye çalıştı. Sendikal bürokrasi taşeron iş yerlerini yetki alınması zor olan,  dolayısıyla aidat sorunu yaşıyacağı yerler olarak gördü. Taşerona kadro sözleri, seçim dönemlerinde sermaye partilerinin emekçi kitlelerden oy alma vaadidir. 

Taşeron sistemini kaldıracak ne CHP'dir ne AKP ne de başka bir sermaye partisidir. Taşeron sistemi ancak işçi sınıfının fiili meşru mücadelesiyle ortadan kalkar. Bu mücadeleyi devletin ve patronların güdümünden çıkmayan sendikal bürokrasi değil, işçi sınıfının taban insiyatifine dayalı öz örgütlenmeleri ile gerçekleştirilebilir.

İşçi sınıfının kurtuluşu kendi eseri olacaktır!                                           

PATRONSUZ DÜNYA

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Facebook'ta İşçilerin Sesi