12 Eylül koşullarında cezaevlerini kana bulayan hamlelerde biri tek tip elbise uygulaması olmuştu. Tek tip elbiseye karşı canlarını ortaya koyan devrimci tutsaklar, bu uğurda ölüme yürümekten çekinmediler.

Ernest Mandel, Troçki’nin Faşizme Karşı Mücadele başlığı altında toplanan makalelerine yazdığı giriş yazısında, “Faşizmin tarihi aynı zamanda faşizmin teorik tahlilinin de tarihidir” demektedir.

Real Market, DHL, KOD-A ve Akkim işyerlerinde çeşitli sendikalara üye işçiler toplusözleşme, grev, sendikalaşma ve hileli iflaslara karşı haklarını arıyorlar.

ABD’de ha başladı ha başlayacak denilen Rıza Zarrab davası nihayet başladı. Dava o kadar çok ertelendi ki, sonunda altından çapanoğlu çıktı, Zarrab yargılayan tarafa geçti.

Kırklareli Paşabahçe Cam fabrikasında ekonomik kriz ve daralma gerekçesiyle D fırınını kapatan Şişecam yönetimi, 90 işçiyi işten çıkarttı. İşten çıkarmalara karşı, Kristal-İş Trakya şube binası önünde direniş başlatan, işçiler direnişlerini sürdürüyor.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) kuruluşundan bugüne geçen süreci değerlendirmek üzere geçtiğimiz Mayı ile başlayan bir dizi hazırlık çalışması, bileşen toplantısı, kadın çalıştayı yaptı ve 10-11 Haziran tarihlerinde İstanbul Hil Otel’de bir çalıştay ile tamamladı.

47 yıl önce 150 bin işçinin İstanbul’un Topkapı, Levent, Kadıköy gibi merkezlerinden başlayarak Gebze-İzmit hattına, daha sonra İzmir, Ankara’ya ulaşan ve iki günle de sınırlı kalmayıp bazı işyerlerinde haftalarca devam eden eylemleri derslerle doludur.

Şişecam şirketine bağı Paşabahçe Kırklareli Cam Fabrikası’nda çalışan 90 işçi 20 gün süren mücadelenin ardından, Şişecam şirketinin Eskişehir Fabrikasında işe iade edildiler.

Diğer Makaleler...

Facebook'ta İşçilerin Sesi