Tek Tip Elbise isyana teşvikten başka nedir?

Mücadele
Görünüm

12 Eylül koşullarında cezaevlerini kana bulayan hamlelerde biri tek tip elbise uygulaması olmuştu. Tek tip elbiseye karşı canlarını ortaya koyan devrimci tutsaklar, bu uğurda ölüme yürümekten çekinmediler.

696 sayılı kararnameyle “3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar nedeniyle tutuklu veya hükümlü bulunanlar, duruşmaya sevk nedeniyle ceza infaz kurumu dışına çıkarılmaları durumunda, ceza infaz kurumu idaresince verilen giysileri giymek zorundalar” düzenlemesi getirildi.

Bu kapsamda anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yönelik suçlara ilişkin 309. madde ile hükümeti devirmeye teşebbüs suçunu düzenleyen 312. maddeden tutuklu olanlara, “badem kurusu” renginde tulum giydirilecek.

Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren diğer suçlardan tutuklu olanlar ise duruşmalara “gri” renkli, göğüs ve pantolon bölümü bitişik tulumla gidecek.

Böylece birçok tutuklu gazeteci, siyasetçi ve akademisyen bu uygulamadan etkilenecek. Düzenleme, adi suçlardan yatanları ise kapsamıyor.

Tek tip elbise giymek istemeyenlere ne olacak?

5275 sayılı İnfaz Kanunu’nun 43. maddesinde yapılan değişiklikle duruşmalara getirilirken tek tip kıyafet giymeyen veya verilen kıyafete zarar verenlere, bir aydan üç aya kadar “ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma” cezası verilecek.

AKP iyi olanı değil kötü olanı örnek gösteriyor: Guantanamo askeri üssünde ABD tarafından uygulanan devlet terörü Küba Körfezi'ndeki cezaevinde 11 Ocak 2002’den beri sürüyor.

Tek tip kıyafet uygulaması siyasi bir karardır ve hukukla bağı yoktur. Tutukluyu kişiliksizleştirmek, suçluluk duygusuyla ezmek, yargılama sürdüğü halde suçlu saymak insan onuruna saldırıdır.

Kuşkusuz bu karar FETÖ sebebiyle tutuklu bulunanlarca riayet edilebilir. Ancak asıl hedef söylendiği gibi onlar değil, devrimci tutsaklar ve Kürt özgürlük hareketinin cezaevlerindeki militanlarıdır.

Gazeteciler, milletvekilleri tek tipe zorlanarak kişiliksizleştirilmek istenecektir.

AKP ve saray tek tip ile siyasi tutsaklara savaş açmıştır. Tutsakların yanıtı, HDP Eş Genel Başkanı Selahaddin Demirtaş’ın ifadesindeki gibi, ‘Tek tip elbiseleri yırtıp atacağız’ şeklinde olacaktır.

Tutuklulara yönelik siyasi baskılara, başlayacak direnişler ve onlara dışarıdan destek vermek meşru, demokratik bir haktır.                  

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Facebook'ta İşçilerin Sesi