Şişecam işçisi mücadele ederek işe iadeyi kazandı...

Mücadele
Görünüm

Şişecam şirketine bağı Paşabahçe Kırklareli Cam Fabrikası’nda çalışan 90 işçi 20 gün süren mücadelenin ardından, Şişecam şirketinin Eskişehir Fabrikasında işe iade edildiler.

İşçiler, mücadele boyunca üç büyük güç ‘uluslararası şirket, sendika bürokrasisi ve OHAL’ karşısında birliğini bozmadı. Şişecam, Türk-İş’e bağlı Kristal-İş Genel Merkezi ve AKP hükümetinin baskılarına direnen işçiler, işgüvencelerininde ısrar ettiler, işe iadelerini sağladılar.

90 işçi, ’90 Trakyalı’ lakabıyla yürüttükleri bu mücadelede aileleri de desteklerini esirgemedi.

OHAL işçiye düşman

İşçiler bu mücaeleyi tek başlarına yürütmek istemediler ancak sendika genel merkezinden gerekli desteği görmedikleri gibi, atılan işçilerin listesinin yapılışı sırasında genel merkezin müdahalesinin bile olduğunu iddia ettiler.

Önce  Kristal-İş Trakya Şube binası önüne çadır kuran işçiler, Trakya’da bulunan Şişecam’a bağlı 3 fabrikada 8 saat işyerini terk etmeme ve fazla mesaiye kalmama eylemi kararını aldırdı. Ancak genel merkezin müdahalesiyle şube devreden çıktı. İşçiler o vakit kendi göbekbağlarını kendileri kesti ve ileri bir adım attılar.

Lüleburgaz’dan başlatılan “İş, Aş, Adalet” yürüyüşü ilk iki gün sorunsuz ilerledi. İşçilerin kararlılığı karşısında valilik devreye girerek, yürüyüş eylemini OHAL sebebiyle yasakladı.

Bürokrasiden bağımsızmücadele

İşçiler yürüyerek İstanbul’a, Tuzla’da bulunan şirket merkezine gitmek için yola çıkmışlardı. Yasağın ardından işçiler otobüslerle İstanbul’a geldiler ve şirketi görüşme masasına oturttular.

İşten atılan işçilerin sözcüsü Aydın Şahin, yaptıkları yürüyüş ve amaçları hakkında Evrensel’e eylemleri ve yürüyüş nedenleri hakkında bilgi verdi.  İşten atılan işçiler ve aileleri olarak kendi inisiyatifleriyle bu yürüyüş kararını aldıklarını dile getiren Şahin, şimdiye kadar Kristal-İş’ten herhangi bir destek göremediklerinin vurguladı:

“İşimizi tekrardan geri kazanma, çözüm önerilerimizi sunma konusunda 17 gün boyunca Kristal-İş Sendikası binasında direnişe başladık. Fakat 17 gün boyunca herhangi bir somut adımla karşılaşmayınca, Tuzla’da bulunan Şişecam Genel Merkezi’ne sesimiz daha net ve duyurmak maksadıyla bu yürüyüşe başladık”.

Eskişehir önerisi

Şirketin önerisi önce birkısım işçiyi Eskişehir’e götürmekti. Ya hep beraber ya hiçbirimiz diyen işçiler, süreci belirlediler. Şirketin işe iade kararının ardından Doğan Haber Ajansı’na konuşan 4 yıllık Şişecam işçisi Emre Yaman, tüm işçilerin ailelerine danıştıktan sonra bir karar vereceğini belirtti.

Şunları söyledi: “Eskişehir’e gidersek bizim için yeni bir başlangıç olacak. 25 senedir Trakya’dayım, burada doğdum, büyüdüm, ailem, arkadaşlarım burada. Oraya gidersem evimi taşımak zorunda kalacağım. Ailemden ayrılacağım. Aldığım maaşla geçinemeyeceğim. 1800 lira maaş alacağım. Ev kirası, elektrik, su, doğalgaz nasıl ödeyeceğim. O yüzden zor bir karar, herkes bunu düşünüp birkaç gün sonra kararı şirkete bildireceğiz” dedi.

Fabrikada işten çıkarılan ve 20 yıllık işçi olduğunu anlatan Ersoy Saltık ise Eskişehir’deki fabrikaya gitmek için düşüneceklerini belirterek, şöyle konuştu: “43 yaşında evli ve 2 çocuk babasıyım. İstediğimiz gibi olmadı ama bir kazanılmış hakkımız var. Enine boyuna Eskişehir’deki fabrikaya gitmek için düşüneceğiz. Cuma gününe kadar karar vereceğiz” dedi.

İşçiler 2-3 gün içinde görüşmelerini tamamlayıp, şirketin önerisini kabul ederek, hep birlikte Eskişehir’de çalışma iradelerini ortaya koydular, işçi sınıfının mücadelesine üstelik OHAL koşullarında ve sendika genel merkezine rağmen bir başarı daha eklediler.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS