Cam işçisi işe iadede direniyor...

Mücadele
Görünüm

Kırklareli Paşabahçe Cam fabrikasında ekonomik kriz ve daralma gerekçesiyle D fırınını kapatan Şişecam yönetimi, 90 işçiyi işten çıkarttı. İşten çıkarmalara karşı, Kristal-İş Trakya şube binası önünde direniş başlatan, işçiler direnişlerini sürdürüyor.

Daralma gerekçesiyle işçi çıkartan Şişecam yönetimi, Eskişehir’deki fabriksına 240 milyon liralık yatırımla yeni bir fırın açacağını duyurdu.

Şişecam şirketi yönetiminin yaptığı yazılı açıklamada, “Şişecam Topluluğu, Eskişehir Cam Ambalaj fabrikasında yapacağı yeni fırın yatırımıyla Türkiye’deki yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor. Topluluk bünyesinde faaliyet gösteren Şişecam Cam Ambalaj’ın yeni fırını yaklaşık 240 milyon liralık yatırımla 2018 yılının ikinci yarısında faaliyete geçecek. Türkiye ekonomisi ve istihdamına önemli katkı sağlayan Şişecam Topluluğu, endüstri 4.0’a uygun şekilde yeni teknolojiyle donatacağı ve yıllık 150 bin ton üretim kapasitesine yeni fırınının devreye girmesiyle Türkiye’deki yıllık cam ambalaj üretim kapasitesini yaklaşık 1.2 milyon tona çıkaracak” denildi.

Fırının kapatılmasında, Ortadoğu pazarındaki satışlarının yüzde 18’den yüzde 3’e düşmesi ve yurt dışı satışlarında da yüzde 5 daralma olmasını gerekçe gösteren Şişecam’ın Kırıkkale Paşabahçe Cam işletmesi, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde 92. sırada yer alıyor.

İşçiler üyesi oldukları Kristal-İş sendikasına da öfkeli. Kimi işçilere göre, işten çıkartma listesi hazırlanırken sendikacıların da haberi vardı ve üstelik listede değişiklikler yapılmasını bile işverenle birlikte kararlaştırdılar.

İşçilerin bu kanaati yersiz değil. İşçten çıkartılan işçilerin eylemlerini aynı zamanda sendika şubesinde yapma istekleri, şube ve genel merkez yönetimi tarafından olumsuz karşılandı. İşçilerin şubelerine bile giremedikleri zamanlar oldu.

Bu yazı yazıldığında işveren işçilere Eskişehir fabrikasında o da ‘şartları uygun bulunanları’ işe alabileceğini bildiren ve Cuma gününe kadar süre veren bir duyurusu olmuştu.

İşçiler adına 10 kişiyle birlikte Kristal-İş Genel Merkezine giden işçi komitesi, taleplerini genel merkez yöneticilerine aktardılar. İşçilerin sözcüsü Aydın Şahin, Evrensel Gazetesine yaptığı açıklamada “Sendika yöneticileri ile yaptığımız görüşmede Trakya’daki fabrikalarda çalışmakta ısrarcı olduğumuzu ve bu mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceğimizi ilettik. Geçmiş kırgınlıklarımızın üzerine sünger çektiğimizi, Kristal-İş Genel Merkez yöneticilerini de yanımızda görmek istediğimizi söyledik. Merkez yöneticileri de en kısa zamanda genişletilmiş yönetim kurulu toplantısı yapıp taleplerimizi değerlendireceklerini, gerekli kararları alıp bu doğrultuda işverenle görüşeceklerini söylediler” dedi.

İşçilerin bu aşamaya gelebilmeleri ilk günden itibaren mücadeleyi terk etmemiş, alanları boş bırakmamış olmaları sebebiyledir. Eğer 90 işçi işten atıldık, tazminatımızı alalım evimizde oturalım deseydiler, ne işveren onlara Eskişehir fabrikasında gelin çalışın önerisi yapardı ne de sendika genel merkezi kılını kıpırdadırtı.

Cam işçileri bunu başardı çünkü geçmiş mücadele deneyimi olan bir işçi topluluğudur. Cam işçilerinin Topkapı Şişecam işgali bilinen son örneklerden biridir. Buna rağmen patron ve sendika yönetimi işçileri her seferinde sınıyor ve nabızlarını yokluyor. Eğer direnirlerse onlarla pazarlık yapıyor, direnmezlerse planlarını uygulamaya devam ediyor. Cam işçilerinin mücadelesinidestekliyoruz.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Facebook'ta İşçilerin Sesi