Şubat 2019: Fabrikalardan, işyerlerinden haberler...

Mücadele
Görünüm

Şubat 2019: Fabrikalardan, işyerlerinden haberler...

GIDA

Asgari ücret zammından fazlası verilmedi

Yıllık zamlı maaşlar alındı hiç bir işçi memnun değil. İşçi arasında her zamanki gibi konuştu ama bir iki kişi dışında kimse idareye gidip itiraz etmedi. Ustalara söyleyenler oldu onlar da idareye gitti mi gitmedi mi bilinmiyor. İşçiler, ben söyledim ama düzeltmek istemiyorlar deyip geçiştirdiler. 

Her yıl zamdan önce müdüre işçiler bireysel olarak gider konuşurdu bu yıl kimse gelmesin diye müdür baştan uyardı. Bu yıl zamları ben belirlemiyorum patron belirleyecek deyip işçin içinden çıktı. Oysaki zammı müdürün ustaların patronun hepsi ortak belirliyor. Patron tek tek işçilerin çalışma durumunu ne bilsin? İşçinin bilgisini usta müdüre, müdür patrona bildirir.

Zam vermeyecekleri için bu filimi yaptılar. Her yıl ortak belirledikleri zammı bu yıl devletin zammına dayadılar. Asgari ücret alanlara devletin verdiği zammı verdiler diğerlerine de maaşına göre yüzde 15 ve yüzde 22 arası zam verdiler. Maaşlar düşük olduğu için fazla bir artış olmadı.

Önceden devletin verdiği zammın üzerine bir miktarda işveren zam koyardı. Yılda bir kez zam yapılıyor diye işyerinin de zammı olurdu. Bu yıl onu fark koymadı neredeyse herkesin maaşı asgari ücret seviyesine getirildi. Kimse memnun olmasa bile işten atılma korkusu olduğu için sesini çıkarmıyor.

Her seferinde idare kriz var mesai olmasın deyip duruyor mesai olmasa da aynı malı çıkarıyoruz. Üretim baskısı var. Siparişler yetişiyor makineler alınıyor. Kriz bize gelince var! Arada bir de işçi çıkarıyor iyice işçiyi sindirme politikasına gidiyor. Bütün bunları biliyoruz, görüyoruz ama harekete geçemiyoruz. Birlik olamiyoruz. Herkes kendi başına hareket ediyor. Faturayı hepimiz ödüyoruz.

Erkeklerin bedelini kadınlar ödüyor

Geçen hafta yine bir kadın işçiyi işten çıkardılar. Kişisel nedenle... ama sadece kadını çıkardılar erkek işçiyi değil. Çünkü erkek idareye yakın birsiydi ve erkekti. Onun için de faturayı kadın işçiye kestiler.

Fabrikada bu olay ne ilk ne de son olacak bu gibi olaylarda her zaman kadın işçiye fatura kesiliyor. Patron ve idare nasıl işine geliyorsa öyle davranıyor biz kadın erkek ayrımı yapmadan işçiler olarak haksızlığa karşı çıkıp hakkımızı aramayalım diye, kadın erkek ayrımı yapılıyor. Kadınlara fatura kesiliyor.

Eğer bir suç varsa karşılıklıdır. Kadın suçluysa erkek de suçludur. Erkeklerin suçunu örtmeyelim.

Bize birlik lazım. Patronun bizi erkek-kadın diye bölmesine izin vermeyelim. Adalet neyse o! Yoksa bu gün onun yarın bizim başımıza çorap örnemeyeceklerinin garantisi yok. 

G. KEMERLİ

 

TEKSTİL

Kalifiye oldun mu, haklarını dayatabilirsin

Eski çalıştığım işyerine yeniden başvurdum. Maaşların daha belli olmadığını söylediler. Yılbaşından sonra yapılacak zam ne olursa, bu zammın yapılacağı söylendi. Model makineciler için maaş 2 bin 750 lira olacakmış.

Pazartesi günü işbaşı yaptın. Salı günü çalıştım. Herkese zam yapıldı. Çarşamba günü işe gidemedim. Servis güzergahı değiştirilmişti. İdare amiriyle tartıştık. Ben servisi o yola sokmam dedi. İşi bıraktım.

Servisi o yola neden sokmazmış? O serviste 4 kişi ayakta geliyor. Ben servisçiyi idare etmem lazım. Sen uzak durağa yürü dedi.

Ben de servisin eski güzergahı neyse o devam etsin dedim. Anlaşamadık.

Ertesi günü modalhanenin şefi aradı. Ben konuştum, işe gel başla, dedi. İki ay sonra yeni servis değişecek dedi.

Maaşımı konuşmak istediğimi söyledim. Saat 4’e kadar bekledim. Servis değişecekse, 2 bin 850 lira istiyorum dedim. Patronla konuşayım dedi.

Daha sonra geldi ve maaşı kabul ettiklerini söyledi. Servis de değişecek.

İşçinin derdi hep patronlarla

Üç ay önce burada çalışan iki eski makineciyi işten çıkartmışlar. Çıkış gerekçesi artık çalışmak istemiyoruz demişler. Biri 8 yıllık işçiydi buna 34 bin lira para vermişler. Ama işçinin hesabı 38 bin liraydı. Yeni kanuna göre arabulucuya gideceksiniz demişler. Arabulucu tazminatı 36 bin lira hesaplamış.

Bunu kabul et hukuki süreç uzayacak, vb. söylemiş. İşçiler kabul etmişler. Arabulucu kağıt imzalatmış: Bütün haklarımı aldım diye. İleride de dava açmayacağım. Eğer dava açarsam 30 bin lira tazminat vermeyi kabul etmişler.

İki gün işi de 10 yıllık makineci emekliliğin geldiğini söyledi. İşsizlik parası alayım demiş, Benim çabam nedeniyle ustabaşına ihtiyacınız olmadı. Emekli maaşı almama 1 yıl kaldı. Ben sizin için şöyle fedekarlık yaptım, böyle yaptım diye dil dökmüş.

Çıkışını verdiler, tazminatı tam hesaplandı, ihbarını da verdiler. Çok memnun. İşyerine gelip sigortasız çalışmayı kabul etmiş.

İşveren de yalaka işçi de memnun.

Çalışma şartları

5’inde maaş, 20’sinde avans var. Tek sikinti maaşlar tam yatmıyor. Asgari ücretin biraz üzerinde yatıyor. Geri kalan fark ve mesailer elden veriliyor.

Şu anda piyasada sağlam bir firma bulmak çok zor. İşçiler de bu esneklikten memnun. Örneğin 4 işçi serviste ayakta gidiyor, biri sesini çıkartmıyor. Demiyor ki, bu benim hakkım değil, yeni bir servis verin. İşsizlik ve hayat pahalılığı itiraz etmeyi engelliyor.

İşçilerin bu parçalanmışlığını önleminin yolllarını bulmalıyız.

M.ARASLI

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Facebook'ta İşçilerin Sesi