Bugün Türk Metal Sendikası MESS'in çağrısıyla saat 17.00'de görüşme masasına oturdu. Sendika yöneticileri saat 15.00'de başkanlar kurulu yaptı. Şubeleri, işçilerden habersiz imzalayacakları sözleşmeye hazırlanın diye uyarmış olmalılar.

Metal işçilerinin toplusözleşme sürecinin tıkanıp grev kararını aldıkları şu günlerde, bizler de MESS’in teklifini yetersiz bulduğumuzu, kanunlara bakmaksızın vicdanımızı dinleyerek metal işçisine destek vermemiz gerektiğini söylüyoruz.

Altı yıl sonra Gezi yargılamasına başvurulması, hukuki olmaktan çok siyasi bir hamle olacak. İddianamenin hedefinde yer alan bir avuç insan. Milyonların hareketine karşılık 16 kişi.

AKP hükümeti ekonomik kriz duvarına tosladı. Öyle tosladı ki, AKP-MHP siyasi ittifakı bile onu kurtarmaya yetmeyebilir. Yapılan tüm kamuoyu araştırmalarında halk birinci sorun olarak ekonomik krizi işaret ediyor. Hükümetin izlediği ekonomi politikasına destek azalıyor.

Profesör Füsun Üstel ‘Barış’ bildirisine imza attığı için hapis cezası aldı. Uygulama için günler var. Cumhuriyet Gazetesi’nin 9 yazarı yeniden hapse girmek üzereler. Ayşe öğretmen hapse girdi. Altı yıl aradan sonra hazırlanan Gezi İddanamesi ile 16 kişi için 3 bin yıl ceza isteniyor.

Geçtiğimiz ay karşılıklı restleşmelerle geçti. THY kanadı toplantılara katılmadı, görüşülen maddeleri dahi geri çektiler.

Bu hareketin en önemli görünümü ortaya çıkan kararlılıktır. Hayatlarında ilk defa kitlesel eylemlere katılan bu kitle tüm sendika yöneticilerinin toplamından daha da kararlıdır.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “reform” olduğu iddiasıyla, “Yapısal Dönüşüm Adımları” denilen bir plan açıkladı. Plan dediğimize bakmayın, adı öyle: Hepsi 9 sayfa. Sunumu 25 dakika sürdü ve ömrü 8-9 ayla sınırlı.

Son yirmi yıldır, hatta çok daha önceden beri, işçi hareketi içinde olan sosyalistlerin ve sendikacıların en sık karşılaştığı ve cevap vermekte zorlandığı soru ‘neden birleşmiyorsunuz’ biçiminde özetlenebilir.

Diğer Makaleler...

Facebook'ta İşçilerin Sesi