THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, özellikle kokpitin, pilotların Hava-İş Sendikasından ayrılarak yeni kurdukları Hava Sen’e geçmekte oluşuna inanılmaz bir öfke ve tepki duyuyor.

AKP Hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan her fırsatta taşeron çalışan işçilere kadro vereceklerini söylüyorlar. Ancak, 696 sayılı KHK ile verilen kadro tüm taşeron işçilerini kapsamıyor.

Hava-İş sendikası genel merkezi, 28’inci Genel Kurulun 11-12 Kasım’da yapılacağını duyurdu. Bu genel kurul, 25 yıllık Atilay Ayçin iktidarına son veren işveren destekli Reform Hareketi’nin yönetime getirilmesinin ardından yapacağı ilk kongre olacak.

Kıdem tazminatı 42 yıldır yani 30 gün olduğundan beri (daha önce 15 gündü), büyük sermaye tarafından sık sık gündeme getirildi ama işçi aleyhine bir düzenleme 12 Eylül askeri darbesi eliyle yapıldı.

SK Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, 15 Temmuz darbe girişimi süreci bahane edilerek oluşturulan olağan üstü hal yönetimi altında KHK’ler aracılığıyla hukuksuzluğun hakim kılındığını söyledi.

15Temmuz darbe girişiminin ardından başlayan işten atma operasyonu, FETÖ’cü diye ilan edilen kamuda görev yapan asker, polis, öğretmen ve diğer kamu görevlilerini büyük oranda ve ani bir biçimde tasfiyeyle sonuçlandı. 

Türk-İş’e bağlı Tüm Taşıma İşçileri Sendikası’nın (TÜMTİS) 2007 yılından bu yana devam eden ceza davası, dava süreci iş hukuku ve sendikal mücadele tarihine ibret belgesi olarak geçecektir.

Diğer Makaleler...

Facebook'ta İşçilerin Sesi