KHK’ya karşı mücadele ve KESK

Sendika
Görünüm

15Temmuz darbe girişiminin ardından başlayan işten atma operasyonu, FETÖ’cü diye ilan edilen kamuda görev yapan asker, polis, öğretmen ve diğer kamu görevlilerini büyük oranda ve ani bir biçimde tasfiyeyle sonuçlandı. 

Bu operasyon ‘darbeye’ karşı yapıldığı söylendi fakat peşine ‘teröre’ karşı ilave edilerek, demokratik mücadele içindeki kamu emekçilerini, akademisyenleri de kapsayarak genişletildi.

Kamu emekçilerinin işinden olmasıyla birlikte, haksızlığa uğradığını düşünenler mücadeleye girişti. Dikkat edilirse bu mücadeleyi de KESK üyeleri yürütmektedir.  Cemaata yakın işten atılanlar uyguladıkları haksızlıklara karşı susuyorlar.

Öyle ki, eğitim işkolunda cemmatin kurdurduğu Aktif Eğitim-Sen üyesi 30 bine yakın öğretmen işten atıldı ancak tek bir ses çıkmıyor. Bir sendikaya üye olmanın ‘darbeci’ sayıdığı bir hukuk sistemi olabilir mi? İşten çıkartma gerekçesi olabilir mi? Ancak sessizce sineye çekiyorlar.

İtiraz edip mücadele edenler ise, her zaman KESK üyeleri arasından çıkıyor: Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevleri ve Ankara’da Veli Saçılık’ın öncülüğündeki işe iade eylemleri bunun en bilinenleri.

Diğer yandan İstanbul, İzmir, Ankara, Gaziantep, Diyarbakır başta onlarca ilde KHK ile işten atılan emekçilerin her hafta düzenledikleri oturma eylemleri devam ediyor.

Kuşkusuz ubu eylemler sınırlı bir etkiye sahip ve KESK üyesi KHK ile işten atılan tüm emekçileri biraraya getirip mücadeleye sevk edecek bir seviyeye ulaşmış değil. Bunun birçok sebebi olabilir: AKP’nin eylemcilere yönelik polis baskısı ve tutuklama girişimleri, polisin nereye kadar işi vardıracağını kestirememe bunların başında geliyor.

Nitekim, Nuriye ve Semih’e reva görülen ya da onlar üzerinden tüm kamu emekçilerine verilmek istenen mesaj çok açık: Umrumuzda değilsiniz, ölürsenin ölün!

Tam da bu sebeple KESK yönetiminin ve bağlı sendikaların birleşik bir mücadelenin imkanlarının ne olacağına dair daha etkili olacak mücadele yöntemlerini bulmaları gerekiyor. KESK ve üyeleri bunu yapabilecek birikime ve iradeye sahip tek emek örgütüdür.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Facebook'ta İşçilerin Sesi