THY balonu sönüyor

Sendika
Görünüm

THY emekçilerinin tedirginliği artıyor. Şirketin kötü yönetim politikaları, hayali büyüme sevdası, ülke yönetimindeki büyük projeler balonun bir parçası haline getirilmesinin faturasını kim ödeyecek sorusunu sorduruyor.

Nitekim, şirketin büyüme balonu sönmeye başladı. Önce Afrika’nın en ücra köşelerine sadece Cemaat taraftarlarını götürüp getirmek için konulan hatlar kapatıldı, ardından 35-40 uçak ıskartaya, hangara çekildi. Eğer petrolün varil fiyatı 70 doları geçerse, hem açığa alınan uçak sayısı hem de hizmet kapasitesinin bugün için düşürülen yüzde 15-20 seviyesinin daha da artması gerekecek.

Bunun anlamı çalışan sayısında da azalmaya gidileceği yönünde. Nitekim pilotlar daha iyi haber alabildikleri için, şimdiden yabancı şirketlerde iş aramaya başlayanlar var, işe başlayanlar var.

THY özel siparişleri ise ihmal etmiyor. Tunus diktatörü Bin Ali’nin uçağını 76 milyon Euro’ya satın aldığı sosyal medyaya düştü bile.

Şirket güçlü imajını korumak üzere açığı tasarruf tedbirleriyle kapatmaya çalışsa da, balonun büyüklüğü ve sönmeye başlayışı karşısında yeterli olmayacaktır. Bir çoğu ise, geç kalınmış önlemler.

Hava-İş sendikası şirketteki krize çare olarak “yüksek ücretli personelden” böz ederek, baltayı taşa vurdu. Pilotlar üzerine alındı, üst yöneticiler duymadı. Ancak şimdiden krizin bahane edilerek ücretlerin aşağı çekilmek isteneceği ve sendikanın buna onay vereceği anlaşılıyor.

THY emekçilerini zorlu bir yıl bekliyor. 2017 yılı sonunda sendikanın genel kurulu var. 2018 sonunda ise toplu iş sözleşmesi sona eriyor. THY yönetiminin kötü gidişine dur diyebilmek için, THY çalışanlarının (ki bunlar artık sadece uçucu ekiptir) sürece iyi hazırlanması gerekiyor. 

İşçilerin Sesi Gazetesi Aralık 2016, Sayı 57

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS