Metal işçilerinden grev kararı

Sendika
Görünüm

Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası’nın (EMİS) örgütlü olduğu fabrikaların patronlarıyla, Birleşik Metal-İş Sendikası arasında süren sözleşme görüşmeleri tıkandı.

2 bini aşkın işçiyi ilgilendiren sözleşme görüşmelerinde patronların düşük zam dayatmasından vazgeçmemesi nedeniyle, işçiler toplusözleşme prosedürü sebebiyle bugün fabrikalarına grev kararını astı. Grev kararının asılması, greve çıkılacağı anlamına gelmiyor. Yasal süreç, bu kararın alınmasını aksi halde sendikanın yetkisinin düşmesini dayatıyor.

Grev kararının asılmasının ardından görüşmeler elbette olacak ve sonuç alınamazsa 20 Ocak'ta grev kararı uygulanacak.

EMİS’e bağlı Schneider’in Manisa fabrikası için ilk altı ay yüzde 14, diğer fabrikaları için yüzde 12, diğer altı aylar için enflasyon oranında artış teklif edildi. General Elektrik ve ABB için ise ilk altı ay yüzde ve 6 ikinci altı ay için yüzde 5 önerildi. Sosyal haklar için ise yüzde 14.5 teklif edildi. 

Patronların işçileri greve zorlamasının bir nedeni ise, OHAL imkanlarından yararlanmaktır. OHAL sebebiyle işçilerin grev hakkını kullanamaması, grevin ertelenmesi veya sendikanın baskı sonucunda düşük bir sözleşmeye imza atması hesap dahilindedir. İşçilerin birliği patronların bu oyunlarını bozacağına eminiz. 

Haydi metal işçileriyle dayanışmaya!

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS