TALPA seçimlerine THY-Hava-İş müdahalesi

Emek
Görünüm

25 Aralık’ta Türkiye Havayoli Pilotları Derneği (TALPA) seçimleri yapıldı. Seçimlere 3 liste katıldı. Mavi liste mevcut yönetimin listesiydi. Kırmızı liste yönetimden ayrılan asker kökenli pilotların listesiydi.

Beyaz liste ise, doğrudan THY ekip planlamanın ve Hava-İş yönetiminin hazırladığı liste oldu. Mavi ve Kırmızı listenin kavgasının arasından beyaz liste oyların çoğunu alarak seçildi. Mavi liste 226, Kırmızı liste 228 ve beyaz liste 504 oy aldı.

Beyaz listede sadece THY mensupları vardı ve yeni kurulan Hava Sen’e üye kimse bulunmuyordu. Diğer iki listede farklı şirketlerde çalışan ve farklı sendikalara üye veya sendika üyesi olmayan pilotlar yer aldı. Bu listelere oy verenler TAL- PA’nın 3 yıllık faaliyetlerini değ̆erlendirerek oy kullanmadılar. Eğer öyle olsaydı, üye sayısının bin 850’den 4 bin 100’e çıkartılması, dil merkezinin açılması ve sağlık konusunda pilotlar için yapılan hizmetler, vergi borçlarının ödenmesi ve kasanın 8 milyon lira fazla vermesi gibi konular etkili olmalıydı.

Ancak öyle olmadı. Kimse ne söylendiğine bakmadı. Oy verilme saiki arkadaş çevrelerinin ve işverenin yukarıdan verdiği kararlara göre oldu. Nitekim Genel Kurul sürerken oy verme işlemi de başladı ve sayıda genç pilot (37 filosundan) oy kullandı.

Öyle ki bir önceki genel kurula katılımın neredeyse iki katı katılım oldu, toplamda bine yakın pilot oy kullandı. Kuşkusuz 4 bin pilot içinden sadece bin pilotun oy kullanması (yüzde 25) ile yeni bir yönetime karar verilmesi yadırgana bilir. Ancak dernek faaliyetleri biraz da böyledir. Üstelik pilotların en az 2 bin 500’ünün gün içinde görevde olduğu akılda tutulursa, bin pilotun oykullanması büyük bir olay sayılır.

Mevcut yönetiminin tüm olumlu yaptığı işlere rağmen bunun takdir görmeyip kişisel ve siyasi saiklerle bir tercih yapılmasının yadırganacak yanları olsa da, işveren ve Hava-İş çevresinin buradaki amacı, en çok pilot üyeye sahip bir kurumu ele geçirmek olmuştur.

Bilindiği gibi Hava-İş’in bünyesindeki pilotların büyük bölümü Hava Sen isimli yeni bir sendikaya geçmiş, pilotlar iki sendikaya bölünmüştü. Ancak THY dışındaki işyerlerinden de üye yapabilen TALPA, bünyesinde tüm pilotların yarıdan fazlasını barındıran tek kurum olarak birliğini sürdürebilmişti. Türkiye

genelinde pilot sayısı 7 bin 500 civarında olduğu düşünülürse, TALPA’nın önemi anlaşılabilir. TALPA’da yaşanan deneyim, THY ve Hava-İş ekibinin farklı bir sese hem şirkette hem de dernek ve sendikalarda izin vermeyeceğini göstermektedir. Hava-İş’ten sonra TALPA da THY yönetiminin denetimine girmiş bulunuyor. Böylece şirket sarı sendika ve sarı derenek mode- liyle çalışanların örgütlerini ele geçirmiş oluyor.

Bu gelişmeler önlenebilir miydi? Tabii ki, mümkündü. Ancak yine hava yolu emekçileri arasındaki sendika ve dernek faaliyekte bulunma geleneğinin olmaması, şirkete alınan personelin genç, deneyimsiz, ilgisiz ve emirlere uymakla işini sürdürmeyi kestirme bir yol, kendisi için güveli gelecek sayması başarısızlıkların maddi zeminidir.

Sendika ve dernek faaliyetlerinin liderlikleri ise, kendi güçlerinin değerini bilmemiş, Türkiye’nin ve AKP iktidarının ‘Amiral Gemisi’ sayılan THY’deki konumlarının bilincine varamamış olmalarıdır. Uluslararası sermayenin ve siyasi iktidarın bu kadar önemli saydığı bir işyerinde muhalif seslere izin vermek istememesi kendileri açısından anlaşılabilir. Ama emekçilerin de aynı bilinçle bu işin önemini kavramaları beklenir. Eksik olan budur.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Facebook'ta İşçilerin Sesi