Mars'ın atmosferini Güneş süpürmüş

Bilim ve Teknoloji
Görünüm

NASA, Mars'ın atmosferine ilişkin MAVEN uzay aracı tarafından elde edilen verileri açıkladı. Kızıl Gezegen atmosferini Güneş fırtınaları nedeniyle kaybetmiş ve bu nedenle küresel ısınmaya maruz kalarak bugünkü haline gelmiş.

Mars atmosferinin uzaya nasıl kaybolduğu, bugüne kadar kesin olarak anlaşılamamıştı. MAVEN'ın bu yıl başında yaşanan bir Güneş fırtınası sonrasında elde ettiği veriler, yıldızdan yayılan yüklü parçacıkların Mars atmosferini süpürdüğünü gösterdi. 

Yapılan açıklamada, yüklü parçacıkların Mars'ın atmosferinin üst kısımlarını harekete geçirerek uzaya ittiği belirtildi. Mars'ın milyarlarca yıl boyunca atmosfere kaybettiği hidrojen, oksijen ve karobondioksit gibi moleküller, zamanla gezegenin manyetik alanını zayıflattı ve Mars Güneş fırtınalarına daha dayanıksız hale geldi. 

Mars yaklaşık 4 milyar yıl önce Dünya'nınki gibi kalın bir atmosfere sahipti. Söz konusu dönemde Mars yaşama olanak verecek ısı, su ve gaz yoğunluğuna sahipti. Gezegenin atmosferinin uzaya kaybolmasıyla, Mars ısı ve radyasyona karşı korunmasız hale geldi ve okyanuslarını kaybetti. Ayrıca bugünkü gibi gece ve gündüz arasında belirgin ısı farkı oluştu. 

Araştırmada yer alan Colorado Üniversitesi Atmosfer ve Uzay Fiziği Laboratuvarı'ndan Bruca Josky, "Atmosferin kaybolmasından sonra suyun nereye gittiği şu an karşımızdaki en büyük soruyu teşki ediyor" ifadesini kullandı. 

Mars'ın bugünkü soğuk ve kurak haline gelmesinin ana sebebi, manyetik alanını kaybetmesi olarak belirtildi. 4 milyar içinde manyetik alanı giderek zayıflayan Mars, Güneş'ten yaklaşık 3 milyon kilometre hızla yayılan parçacıklara karşı savunmasız kaldı. 

Bilim insanları, 4,3 milyar yıl önce Mars'ta var olan okyanusların, gezegenin yüzeyini 140 metre derinlikte kaplayacak kadar su içerdiğini tahmin ediyor. 

Bilim insanları, Curiosity'nin yerde yaptığı gözlemlerde elde ettiği radyosyon ölçümlerinin de atmosferin nasıl yok olduğunu açıklayan teoriye uyuştuğunu not düştü. NASA, atmosfer ve yerden elde edilen bilgilerin ileriki günlerde birleştirileceğini ve Mars'ın 4 milyarlık süreçte ne yaşadığına dair daha net bir tablo çıkarılacağını açıkladı.